Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Babybox na radnici Prahy 2 zachránil v březnu další miminko
Babybox na radnici Prahy 2 zachránil v březnu další miminko
Čtvrtek, 14. duben 2016 07:11
Babybox na radnici Prahy 2 zachránil další miminko, ilustrační foto

Zdravé tříměsíční dítě někdo odložil v úterý 29. března 2016 do babyboxu na radnici Prahy 2. Výstražný alarm, upozorňující na vložení miminka, se rozezněl v 17:39 hodin. Holčička dostala jméno Andrea podle vedoucí odboru Kancelář tajemníka Andrey Horákové, která byla společně se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou u dítěte jako první. Je to již čtvrté děťátko, které vinohradský babybox za dobu své šestileté existence zachránil.


Bezprostředním impulsem vzniku vinohradského babyboxu bylo odložení novorozené holčičky v jednom z parků v Praze 2, kterou se šťastnou náhodou podařilo objevit a zachránit. Městská část Praha se proto rozhodla pro takové případy zajistit novorozencům bezpečnější podmínky a důstojnější prostředí, a stala se tak v lednu 2010 prvním pražským úřadem poskytujícím tuto službu.

Babybox je umístěný u vchodu z Jugoslávské ulice na takovém místě, aby zůstal 24 hodin denně přístupný a přitom zaručil anonymitu toho, kdo do něj dítě vkládá. Jedná se vlastně o obdobu novorozeneckého inkubátoru se zapnutým vyhříváním a ventilací. Dítě bylo následně předáno do péče zdravotnického zařízení a byla mu poskytnuta odpovídající péče.

Je to již druhé dítě, které se letos objevilo v radničním babyboxu. V únoru (2. 2. 2016) zde byl odložen chlapeček Jan. Prvním dítětem, které se díky babyboxu podařilo zachránit, byla v září 2013 holčička Janička, pojmenovaná symbolicky podle starostky Jany Černochové, jež zřízení babyboxu prosadila. V lednu 2015 následoval chlapeček Boris.

V metropoli jsou dosud zřízeny tři babyboxy: kromě ÚMČ Praha 2 se další zařízení nachází na radnici Prahy 6 a v Praze 9 v GynCentru Hloubětín. (Zdroj Praha 2)

HISTORIE BABYBOXŮ

Babybox je označení pro místo, kam mohou matky anonymně odložit své zpravidla novorozené dítě. Jde o speciálně vybavenou schránku většinou v blízkosti zdravotnického zařízení. O dítě se bezprostředně postará zdravotnický personál a pokud se o něj rodiče již nepřihlásí, bývá nabídnuto k adopci.

Historicky první babyboxy nechal zřídit roku 1198 papež Inocenc III. u bran klášterů na území Papežského státu. Odkládání dítěte, které matka nedokázala uživit, například na fortně kláštera, bylo obvyklé, provozovaly je kláštery špitálních řádů, také milosrdných bratří a sester, kde byla za okénkem fortny nepřetržitá služba.

V nové době na tuto tradici navázala tajná oddělení sanatorií a porodnic. Například již roku 1875 do provozu uvedená Zemská porodnice v Praze U Apolináře měla takové prostory, přístupné zadním vchodem a zaručovala matkám anonymitu. Pro tyto děti se vžil termín nalezenec a byly takto i s udáním místa narození zapisovány do matrik.

Novodobá vlna zřizování babyboxů nastala ve světě kolem roku 2000. Například v Německu bylo v období 2000–2005 zřízeno 80 takových schránek. V Německu jsou zřizovány od roku 2001, několik jich je v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku.

Babybox na radnici Prahy 2 zachránil další miminko, ilustrační foto Kirk, WikipediaV zakládání babyboxů v České republice se angažuje Nadační fond pro odložené děti Statim a občanské sdružení Babybox pro odložené děti – Statim. Latinské slovo statim se používá na lékařských zprávách a znamená „ihned, okamžitě“. Sdružení pomáhá rodičům v tísni také prostřednictvím poradenské telefonní linky. Iniciátory těchto aktivit byli Roman Hanus (advokát) a Ludvík Hess, oba z Prahy.

Aktuální informace o českých babyboxech, stejně jako informace o novém projektu azylového domu, který by mohl okamžitě pomoci alespoň s bydlením a s jídlem, naleznete na stránce www.babybox.cz. (Zdroj: Wikipedia)







Úvodní ilustrační foto Pixabay, foto Babyboxu Wikipedia, Kirk



(zem)



Babybox na radnici Prahy 2 zachránil v březnu další miminko